Teslimat ve İade

Sipariş etmiş olduğunuz ürünleri ödeme kontrolünden sonra 7 İş günü içerisinde tarafınıza bilgilendirme yapılıp dijital ortamda iletmiş olduğunuz iletişim bilgilerine detaylı gönderilecektir. Gecikmesi muhtemel teslimat durumunda size bilgi verilecektir. 
Ürün ve Hizmet teslimatının aksamadan gerçekleştirilebilmesi için sipariş formunu sorunsuz olarak doldurduğunuzdan emin olun eksik varsa iletişim bölümünden bildiriniz. 
Talepleriniz sipariş sonunda belirlemiş olduğunuz teslimat tipine göre hazırlanmak üzere işleme alınacaktır.
Müşteri temsilcimize danışarak değişik teslimat şartları konusunda görüşebilirsiniz.

Ödeme Takibi

Söz konusu sistem herhangi bir sorun nedeni ile işlemi gerçekleştiremiyorsa ödeme sayfası sonucunda ziyaretçimiz bu durumdan haberdar edilmektedir. 
Belirtilen adreste herhangi bir hata durumunda teslimatı gerçekleşemeyen sipariş ile ilgili olarak siparişi veren ile bağlantı kurulmaktadır.
Ziyaretçimiz tarafından belirtilen e-posta adresinin geçerliliği siparişin aktarılmasını takiben gönderilen otomatik e-posta ile teyit edilmektedir. 
Teslimatın gerçekleşmesi konusunda müşteri kadar kredi kartı sistemini kullandığımız bankaya karşı da sorumluluğumuz söz konusudur. 
 
 Lütfen dikkat ediniz!
Ürün Teslimi sırasında yanlış gördüğünüz bölümleri teslim aldığınız firma yetkilisi ile birlikte kontrol ediniz. Eğer ürün/hizmette herhangi bir zarar olduğunu düşünüyorsanız iletişim bölümünden gerekli birimlerle iletişime geçiniz.
Ürün/Hizmet yanlış ise: Hazırlamış olduğunuz tutanağı en kısa zamanda +90 (850) 466 7365 numaralı telefona ve durumu info@adstateajans.com mail adresine bildiriniz. 
Bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz takdirde ürün/hizmet ile ilgili çalışmalara başlayarak, en kısa zamanda teslimin tekrarlanmasını sağlayacağız.
Bu e-posta içinde ürünü neden iade etmek istediğinizi kısaca açıklarsanız ürün/hizmet ile ilgili çalışmalarımızda bize yardımcı olmuş olursunuz.