Youtube’da Nasıl Para Kazanılır ve Başarılı Olunur? Arama

Youtube’da Nasıl Para Kazanılır ve Başarılı Olunur? Arama

  • Osman Ceyhan
  • 30 Mar 2020

Günümüzde bir meslek haline gelmiş ve internetten para kazanma yolları arasında en büyük paya sahip olan Youtube’de nasıl daha başarılı olunur?

Youtube Kanalı Açmadan Önce Neler Yapılabilir?

1- Video Düzenlemeyi Öğrenin: Videolarınızı daha eğlenceli ve profesyonel hale getirmek için video düzenleme programlarını kullanmayı öğrenin. İlk başlarda Camtasia Studio gibi temel video düzenleme programlarını öğrendikten sonra Adobe Premiere gibi profesyonel programları kullanmaya başlayın.

2-Photoshop Öğrenin: Videolarınızın kapak fotoğrafı (thumbnail) çok önemlidir. İnsanlar dikkat çeken kapak fotoğraflarını görerek videonuzu izlemek ister. Kapak fotoğraflarınızı hazırlamak için photoshop programlarını kullanmayı öğrenmeniz işinize yarayacaktır.

3-Müzik,Görüntü Kaynaklarını Araştırın: Videonuzu daha kaliteli hale getirebilecek telifsiz müzik ve görseller araştırın.

4-İçerik Seçimi: Sadece para kazanmayı düşünerek videolar yüklemeyin. Keyif aldığınız, hobi haline getirdiğiniz şeyleri içerik haline getirin.

Youtube Kanalı Açtıktan Sonra Neler Yapılabilir?

1-Etiketleri Kullanın: “VidIQ Vision for YouTube” eklentisi kullanarak videolarınıza etiketler ekleyin. Kullanacağınız etiketler sadece videonuz ile alakalı etiketler olmasına özen gösterin.

2-Video Açıklama Kısmını Boş Bırakmayın: Videolarınızın açıklama kısmına videonuz ile alakalı yazılar yazın, yazılarınızda anahtar kelimelerinizi kullanmaya çalışın. Açıklama kısmına sosyal medya hesaplarınızı da eklerseniz insanlar sizi sosyal medyadan da takip edebilirler.

3-Görüntü Kalitenizi Yüksek Tutun: Videolarınızı en az 1080p olarak ayarlamaya özen gösterin. İnsanlar düşük kalitedeki videoları izlemek istemeyebilir.

4-Sabırlı Olun: Kanalınıza düzenli şekilde video yükleyin ve sabırlı olun. Hiçbir kanal iki günde binlerce aboneye sahip olamaz.

5-Kanalınızı Düzenli Hale Getirin: Yüklediğiniz videoların kapak fotoğrafları diğerleri ile uyumlu ve benzer olsun bu şekilde göze hoş bir görüntü vermiş olursunuz.

Ayrıca oynatma listeleri oluşturarak videolarını kategorilendirebilirsiniz.

6-Başlık Seçimine Dikkat Edin: Video başlıklarınızı abartmadan “ClicBait” yaparak ekleyin. Eklediğiniz başlıklarda ya tamamen büyük harf ile yazın ya da ilk harflerini büyük olarak yazın.

Nasıl Para Kazanılır?

Para kazanmaya başlayabilmek için öncelikle 1000 abone ve 4000 saat izlenme eşiğini doldurmuş olmanız gerekmektedir, bu eşiği geçtikten sonra kanalınızda para kazanma özelliği aktif hale gelecektir. Google Adsense başvurunuzu yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz ve bakiyeniz 200TL’yi geçtikten sonra paranızı çekebilirsiniz.